T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI MANİSA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

21. MOTİF HALK BİLİM ÖDÜLLERİNDE MANİSA RÜZGARI

21. MOTİF HALK BİLİM ÖDÜLLERİNDE MANİSA RÜZGARI

İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak ve Manisa'yı Mesir'i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, ödül alan Mehmet Emin Avşar'ı Manisa'yı ve Mesir'i Tanıtma ve Turizm Derneği'nde misafir etti.

Motif Vakfı tarafından düzenlenen “Geleneksel Motif Halk Bilim Ödülleri” ile Türkiye’de ve dünyada Türk folkloruna hizmet ederek geçmiş ile gelecek arasında köprü oluşturmuş kişi, kurum ve kuruluşlar onurlandırılmaktadır.  Ulusal ve uluslararası alanlarda Türk folkloruna hizmet eden ve bu değerleri tanıtanları desteklemek amacıyla yapılan 21. Motif Halk Bilim Ödülleri töreni 12 Aralık 2015 Cumartesi günü İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda gerçekleşti.

Yedi dalda ödül verilen 21. Motif Halk Bilim Ödülleri töreninde halk bilim alanındaki hizmetleri nedeniyle ödül alan kişi, kurum ve kuruluşlardan "Büyük Ödül" Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’na (TİKA), "Türk Folkloruna Katkı Sağlayan Kuruluş Ödülü" Tokat Valiliği’ne, "Halk Müziği Hizmet Ödülü" Prof. Dr. Ilgar İmamverdiyev’e, "Halk Bilim Hizmet Ödülü" Prof. Dr. İlhan Başgöz’e, "Halk Oyunları Hizmet Ödülü" Osman Erol Gögen ile Güngör Kekeç’e ve "Medya Halk Bilim Ödülü" Anadolu'nun Kayıp Şarkıları belgeseliyle Nezih Ünen'e takdim edilmiştir.

 21. Motif Halk Bilim Ödülleri kapsamında "Maddi Folklor Ürünlerini Derleme ve Yaşatma Ödülü" ise Müdürlüğümüzün önerdiği Mehmet Emin Avşar’a verilmiştir. Aynı zamanda Müdürlüğümüz Somut Olmayan Kültürel Miras Kurulu üyesi olan Mehmet Emin Avşar, Manisalı olmamasına rağmen Manisa ile ilgili halk bilim çalışmaları ile Manisa’ya gönül vermiş bir halk kültürü araştırmacısıdır. Mehmet Emin Avşar, Manisa ile ilgili yaptığı derleme çalışmaları sonucunda ortaya koyduğu “Halk Oyunları Müziği Giysileri Düğün Gelenekleri ile Manisa, Manisa Halk Kültürü 1, Manisa Halk Kültürü 2, Manisa Halk Kültürü 3” adlı eserleriyle "Maddi Folklor Ürünlerini Derleme ve Yaşatma Ödülü" nü almaya hak kazanmıştır.

 

Manisa'yı Mesir'i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, ''Geçmişte bu şekilde çok çalışma yapıldı, bundan sonra da bu gibi çalışmaları hep birlikte yapmaya devam edeceğiz. Çünkü bu çalışmalar bir bütündür; Manisa Valiliği, Kültür Müdürlüğümüz, Mesir derneğimiz ve Belediyelerimizin maddi ve manevi destekleriyle bir bütün halinde Manisa'nın tanıtımına ve sosyal işlerine olanak tanıdığımız zaman ortaya güzel işler çıkıyor. Birbirimize her zaman destek olmaya devam edeceğiz. Bu ödülden dolayı kendisini tebrik ediyorum.'' şeklinde konuştu.

İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak, ''Hem Sayın Valimiz Erdoğan Bektaş, hem kurumumuz, hemde tüm Manisalılar adına Sayın Mehmet Emin Avşar Bey’e teşekkür ediyoruz. Tabiki eserin ortaya çıkmasında büyük katkı sağlayan Manisa’yı ve Mesiri Tanıtma Derneği’ne ve dernek adına Dernek Başkanı Sayın Ufuk Tanık’a da teşekkürlerimizi sunuyoruz. Hocamız yıllardır Manisa’nın değerlerini ortaya çıkartmak adına çok değerli çalışmalar yapıyor. Nihayetinde almış olduğu bu ödülde şahsın adına önem arz etmekle birlikte Manisa adına büyük bir önem taşımaktadır. Bizlerde böylesine önemli çalışmalara gücümüz nispetinde maddi ve manevi olarak destek olmaya çalışıyoruz. Birkez daha böylesine önemli bir çalışmayı ve bu ödülü şehrimize kazandırdığı için hocamıza ve emeği geçenlere yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

M. Emin Avşar Özgeçmiş:

 

1949 yılında Osmaniye’de doğan M. Emin Avşar, lisans öğrenimini Gazi Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi Bölümü’nde 1969-1971 yılları arasında yaptı. Yüksek lisans eğitimini 1979-1980 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü’nde “Örnek Halk Oyunları ve Öğretim Yöntemleri” adlı teziyle tamamladı. 1971-1979 yılları arasında Beden Eğitimi Öğretmeni olarak görev yapan M. Emin Avşar, 1979 yılında Manisa Gençlik ve Spor Akademisi’nde “Halk Oyunları Öğretim Görevlisi” olarak atandı. Daha sonra Dokuz Eylül Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulunda çalıştıktan sonra Celal Bayar Üniversitesi’ne bağlanan bu okuldan 2008 yılında emekliye ayrıldı.

M. Emin Avşar, Manisalı olmamasına rağmen Manisa ile ilgili halk bilim çalışmaları ile Manisa’ya gönül vermiş bir halk kültürü araştırmacısıdır. Manisa’da beden eğitimi öğretmeni olarak çalıştığı 1974-1975 yıllarında merkezdeki okullarda yöreye ait halk oyunlarının çok az bilindiğini fark etmiştir. Bu doğrultuda Celal Bayar Üniversitesi Spor Akademisi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştığı dönemde zeybek oyunlarını yörede çok iyi oynayan kişilerden öğrenmiş ve öğrencilerine öğretmiştir. Bu bilgiler ışığında “Halk Oyunları, Müziği, Giysileri Düğün Gelenekleri ile Manisa” adlı kitabında Manisa’ya ait halk oyunları ve müziğine yer vererek bu bilgilerin kayıt altına alınması ve araştırmacıların faydalanması için zemin hazırlamıştır. Manisa’da maddi folklor ürünlerini derleyerek kitap olarak basılmasını sağlamıştır. Ayrıca Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen “Hediyelik Eşyada Manisa Markası Projesi”nde araştırma ve arşiv çalışmalarında yer almıştır.