MANİSA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

AKADEMİSYENLER İÇİN İNDİRİMLİ "MÜZEKART" UYGULAMASI BAŞLADI

AKADEMİSYENLER İÇİN İNDİRİMLİ "MÜZEKART" UYGULAMASI BAŞLADI

Tarih, sanat ve kültür meraklılarına birçok avantaj sunan Müzekart uygulamasından artık akademisyenler de indirimli olarak faydalanabilecek. 


Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın, geçen hafta Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç ile üniversitelerin tarih, edebiyat, sanat, kültür ve turizm alanındaki akademik birim yöneticileriyle YÖK'te yaptığı toplantı öncesi ikili görüşmede gündeme gelen "Müzekart" indirimine ilişkin çalışma tamamlandı.

Bakan Avcı'nın talimatıyla hayata geçirilen uygulamayla, tarih, sanat ve kültür meraklılarına birçok avantaj sunan "Müzekart" indiriminden artık öğretmen ve 18 yaş üstü öğrencilerin yanı sıra Yükseköğretim Kurumuna bağlı üniversitelerde görevli öğretim üyeleri de indirimli faydalanabilecek. 

Akademisyenler, yüzde 50 indirimli alacakları "Müzekart" ile diledikleri kadar müze ve ören yerini ziyaret ederek, tarihte yolculuğa çıkabilecek.

Müzekart edinmek isteyen akademisyenlerin, fotoğraflı bir kimlik belgesiyle Müzekart satış noktalarına başvurması veya internet üzerinden kartını sipariş etmek üzere "www.muze.gov.tr" ve "www.muzekart.com" adresindeki web sitesini ziyaret etmesi yeterli olacak.

Müzekart satışı 7,5 milyonu geçti

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müze ve ören yerlerini bir yıl boyunca sınırsız ziyaret etme imkanı sunan "müzekart" satışı 9 yılda 7 milyon 528 bin 741'e ulaştı.

Müze kartı satışında son 9 yılda önemli oranda artış sağlandı. Uygulamaya konulduğu 2008'de 490 bin 59 müzekart satışı yapılırken, kartla müze ve ören yerleri 248 bin 12 kez ziyaret edildi.

Geçen yıl ise 896 bin 695 müzekart satışı yapılırken, ziyaretçiler 3 milyon 315 bin 659 kez bu kartlarıyla müze ve ören yerlerini gezdi. Böylece 2008'den bu yana müzekartlı sayısı 7 milyon 528 bin 741'e ulaşırken, müzekartla ziyaret sayısı da 21 milyon 701 bin 5 olarak kayıtlara geçti. 

Tarih, sanat ve kültür meraklılarına birçok avantaj sunan müzekart, 40 liraya temin ediliyor. Kart, satın alındığı tarihten itibaren Bakanlığa bağlı 300'ü aşkın müze ve ören yerine 1 yıl boyunca ücretsiz giriş imkanı veriyor. Türk vatandaşlarının müze ziyaretlerinin yanı sıra diğer kültürel ve sanatsal faaliyetlere katılımını kolaylaştıran "müzekart+" uygulaması ise 50 lira karşılığında temin ediliyor.

"Müzekart+", Devlet Opera ve Balesi'nin yerleşik sahnelerinde, kendi prodüksiyonu olarak sergilenen temsil biletlerinin gişelerden satışında yüzde 20 indirim, İstanbul Şehir Hatlarının kısa boğaz turlarında yüzde 25 indirim, uzun boğaz turlarında yüzde 20 indirim ile çeşitli özel müzelerle kültürel ve turistik mekanlara girişlerde değişen oranlarda indirim ve bu kurumların kafelerinde ve hediyelik eşya dükkanlarında da çeşitli fiyat avantajları sunuyor.

"Museum pass İstanbul" ise yabancı ziyaretçilerin ihtiyaçları temel alınarak kurgulandı. 72 saat boyunca müzeleri ücretsiz ziyaret olanağı sunan kart 85 liradan satılıyor. 
(Kaynak AA)